• اوقات شرعی

  • امار بازدید

افراد آنلاين: 1
بازديد امروز: 33
بازديد ديروز: 54
بازديدهاي كل: 23726
  • اخبار

چرا ظرفی که سگ لیسیده است را باید با خاک تمیز کرد؟

دلایل علمی که چرا ظرفی که سگ لیسیده را باید با خاک تمیز کرد.

اما قرآن قبل از اینکه آزمایشگاهی باشد این را گفته بود.


اگر ظرفی دارید که به صورت تصادفی سگی آن را لیسیده یا موش صحرایی در آن افتاده است هم چنین اگر خارج از کشور زندگی میکنید و در جایی که هستید خوک این کار را کرده است باید به روشهای زیر عمل کنید.برای سگ باید حتما ظرف را با خاک بمالید و اگر آن را با مایع ظرفشویی و تاید و سایر مواد شوینده بشورید نجاست برطرف نمی شود فقط با خاک نجاست می رود. برای موش صحرایی و خوک باید آن ظرف را باید هفت مرتبه با آب شست و لازم نیست آن را خاک مالی کنید.در این سؤال، چندین موضوع به ذهن فرد می رسد که چرا با خاک و نه با آب و یا چرا هفت بار این عمل باید تکرار شود. پاسخ سوالها در ادامه ی مطلب می باشد.

همانطور که در متون علمی متعدد آمده است در بزاق دهان سگ تعدادی از ویروس ها مانند ویروس هاری و باکتری های خطرناک زندگی می کنند که باعث بیماری در انسان و تعدادی از موجودات دیگر می شوند. جدول ۱ تعدادی از عوامل بیماری زا را که توسط سگ و بعضا حیوانات دیگر به انسان منتقل می شود را نشان می دهد.عواملی که در بزاق دهان سگ وجود دارند، می توانند از طریق پوز زدن و یا لیس زدن به ظروف قابل استفاده به انسان منتقل شوند (مطالعه بیشتر در مورد عوامل بیماری زا در بزاق دهان سگ به خوانندگان واگذار می شود). بنابراین از بین بردن این عوامل بایستی به طریق مناسب صورت پذیرد. خاک شویی حکمی است که این عمل را در ساده ترین، کم هزینه ترین و مطمئن ترین حالت انجام می دهد.حال پرسش اصلی مطرح می شود و آن اینکه چرا خاک و نه آب؟علت این امر را می توان در مقایسه آب و خاک متوجه شد. چند علت برای این انتخاب می توان در نظر گرفت که عبارتند از:۱٫ از آنجایی که خاک یک ماده غیرسیّال است، پس احتمال آلودگی مکان های دور از محلّ کار بسیار کم می شود؛ در صورتی که در مورد آب این امر متفاوت بوده و آب می تواند به دلیل نفوذپذیری و سیّال بودن، انتشار عامل بیماری زا را افزایش دهد. پس اگر ویروس و یا باکتری وارد خاک شود بُعد حرکتی آن نسبت به آب بسیار ناچیز می باشد.
۲٫ مزیّت دیگر خاک، خشک و چسبنده بودن، است که این امر باعث مرگ بسیاری از ویروس ها می شود. چراکه برخلاف آب، خاک؛ محیط مناسبی برای زنده ماندن ویروس ها و اکثر باکتری ها نمی باشد. عدم رطوبت باعث از بین رفتن ویروس ها و تعدادی از باکتری ها به خصوص باکتری های بیماری زا می شود. این امر در آب کاملاً معکوس می باشد و این عوامل می توانند در آب برای زمان طولانی زنده بمانند.۳٫ علت دیگری که خاک را بر آن برتری می دهد، این است که خاک، واجد باکتری های ترشح کننده آنزیم های تجزیه کننده مانند پروتئاز (هیدرولیز کننده پروتئین)، لیپازها (هیدرولیز کننده چربی)، کربوکسیلازها (هیدرولیز کننده کربوهیدارات ها)، هیدرولیز کننده DNA و RNA و چندین نوع دیگر آنزیم می باشد. از آنجایی که یک باکتری و یا ویروس دارای ساختمان مرکب شامل انواع ترکیبات هیدرولیز شونده مانند پروتئین، چربی و کربوهیدارت می باشد، لذا مجاورت این ترکیبات با آنزیم های موجود در خاک می تواند باعث هیدرولیز آنها و از بین رفتن این ترکیبات شود. بنابراین آنزیم های موجود در خاک می تواند عامل مهمی در غیرفعال کردن عوامل بیماری زا باشد.حال سؤال آخر که چرا هفت بار بایستی عمل خاک شویی را انجام داد مطرح می شود. این سؤال را می توان به راحتی پاسخ داد.اگر یک ماده یا محلول به تناوب رقیق شود، پس از چند بار تکرار عمل رقیق سازی، مقدار ماده اولیّه به نسبت درجه رقیق سازی به سمت صفر پیش می رود. اگر در هر بار رقیق سازی، نسبت ماده باقی مانده به ماده رقیق کننده ۱ به ۱۰ یا ۱ به ۲۰ و غیره باشد، پس از هفت بار رقیق سازی، مقدار ماده اولیّه در آن کاملاً به صفر نزدیک می شود. جدول ۲ مثالی از این نوع رقیق سازی را برای چند حالت نشان می دهد. این نوع رقیق سازی در میکروبیولوژی و بیوشیمی بسیار کاربرد دارد. پس از استفاده از عدد هفت در عمل خاک شویی می تواند به خاطر رقیق شدن عامل ویروسی و یات باکتریایی محتوای بزاق در ظرف باشد.وجود چندین دلیل علمی در استفاده از خاک برای از بین بردن عوامل آلوده کننده که ۱۴ قرن پیش بدون تجهیزات آزمایشگاهی و علمی پیشرفته صورت گرفته احاطه بالای مکتب ارائه دهنده را به انسان و جهان نشان می دهد. بیان دلایل علمی برای احکام اسلامی می تواند دیدگاه افرادی را که تنها به دنبال دلایل قابل فهم زمانی خود هستند تغییر دهد و جوانان مسلمان را به جستجو درباره علت علم احکام صادره ترغیب نماید. امید این اندک که به اشکال و در زمان های مختلف با عنایت خداوند به این نگارش منجر شد بتواند گوشه ای از زکات علم نویسندگان باشد.

نویسنده : محمدمهدی ذاکری

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی مسجد حضرت ابوالفضل(ع) میباشد.